TÜRK YATIRIMCILARIN CAZİBE NOKTASI HALİNE GELEN ETİYOPYA’DA AGROFOOD & PLASTPRINTPACK FUARI 3. KEZ DÜZENLENECEKTürk girişimcilerin son dönemde tarım başta olmak üzere en çok yatırım yaptığı bölge Etiyopya haline geldi. Son dönemde gıda üretiminde oldukça önemli bir yol kat eden Etiyopya’nın, Türkiye’nin de aralarında olduğu dünyanın pek çok ülkesinden yatırım talebi almasının nedeni ise üretimin endüstriye dönüşememesinden kaynaklanıyor. Ekonomisinin neredeyse tamamı ithalata dayalı olan Etiyopya’nın önde gelen tarım ve gıda fuarlarından olan Ethiopia Agrofood & Plastprintpack Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, 2019 yılında 9-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yıl 3. kez gerçekleşecek olan fuara geçtiğimiz sene başta İtalya, Fransa, Almanya ve Hollanda olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri, ÇHC ve Türkiye gibi pek çok ülkeden uluslararası firmalar, ihracat potansiyelini görerek katılım gösteriyor.

Afrika kıtasının en yoğun nüfuslu 2. ülkesi olan Etiyopya’da, Ethiopia Agrofood & Plastprintpack Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı’nın milli katılım organizasyonu ise, Ladin Fuar ve Kongre Organizasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenecek. 9 – 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında 3.’sü gerçekleşecek olan fuara, 2018 yılında milli katılım gösteren ÇHC, Türkiye ve çeşitli Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkeden katılım sağlanıyor. Bu sene ise bu taleplerin iki katına ulaşması bekleniyor. Geçmiş dönemlerde fuara katılan firmalar arasında Sacmi, Jwell, Windmöller & Hölscher, Safrique, Serac, VDMA, Reifenhauser ve ITA dikkat çekiyor.

2017 YILINDA TÜRKİYE’DEN ETİYOPYA’YA 338 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİ !

Etiyopya Ulusal Afet Risk Komisyonu ve Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan ‘insani ihtiyaç’ raporuna göre, 2017 yılı itibariyle 90 milyonluk nüfusa sahip Etiyopya’da gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısı 8,5 milyona ulaştı. Açlıkla mücadele eden Etiyopya’da gıda üretimi bulunmasına rağmen, nüfusun kalabalık olmasından dolayı üretim yetersiz kalmakta ve 22 milyar dolar gibi yüksek miktarlarda gıda ithalatı yapılmakta… 2017 yılı itibariyle Türkiye’den Etiyopya’ya gerçekleşen ihracat ise 338 milyon dolar olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve COMESA üyeliği sayesinde 400 milyon tüketiciye gümrüksüz erişim sağlanan Etiyopya’da aynı zamanda iş gücünün %85’i de tarımda kullanılıyor. İhracatın %84’ünün de tarım ihracatı olduğunu hesaba katıldığında Etiyopya, gıda işleme sanayinde, makine – ekipman ve üretim teknolojileri, genel olarak yenilenmeye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Ethiopia Agrofood & Plastprintpack Fuarı da tam bu noktada devreye girecek.

- Ethiopia Agrofood & Plastprintpack, 9-11 Mayıs 2019


fuarına katılarak, Etiyopya’nın önde gelen tarım ve gıda fuarrı Ethiopia Agrofood & Plastprintpack’de yerinizi alın.

Fuar hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.